همایش و نمایشگاه بازیافت لاستیک و محیط زیست

7 / 10
از 5 کاربر

مشخصات کلی

در ایران سالانه یک میلیون و صد هزار خودرو تولید شده و به بازار وارد میگردد. علاوه بر این واردات خودروهای خارجی نیز در سال های اخیر رشد چشمگیری داشته است.

بدین سبب لازم است به صنعت لاستیک و بازیافت توجه ویژه ای گردد. ورود لاستیک های بی کیفیت به ایران از کشورهای صادرکننده این محصول نیز از مشکلاتی است که علاوه بر کاهش عمر مفید لاستیک و خطرات احتمالی سبب افزایش ضایعات لاستیک، آلودگی و دیگر مشکلات محیط زیستی گردیده است.با توجه به وجود لاستیک های فرسوده و عدم وجود راه های مدیریتی مناسب و محیط زیستی جهت بازیابی و بازیافت و یا امحا، دفتر مرکز منطقه ای بازل در تهران و سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری شرکت مهندسی تحقیقات لاستیک و اتحادیه صنایع بازیافت ایران بر آن شدند تا دومین همایش و نمایشگاه بازیافت لاستیک و محیط زیست را برگزار نمایند.

همایش و نمایشگاه در تاریخ بیست و چهارم و بیست وپنجم آبان ماه 1394 در سالن همایش های سازمان حفاظت محیط زیست تهران برگزار گردید.

همایش در شش محور نقش سازمانهای و نهادیهای غیر دولتی در پسماند و بازیافت لاستیک، تدوین ستانداردها و مقررات مربوط به بازیافت لاستیک ، فواید و اثرات بازیافت لاستیک بر محیط زیست، مواد اولیه تولید لاستیک و اثرات آن بر محیط زیست، اثرات مخرب پسماندهای لاستیکی بر سلامت و بهداشت محیط برگزار گردید.

محورهای همایش شامل موادر زیر بوده:

۱. ضرورت نگاه استراتژیک به صنعت بازیافت

۲. نقش بازیافت لاستیک در حفاظت از محیط زیست

۳. جایگاه صنعت بازیافت پسماندهای لاستیک در افزایش تولید ناخالص ملی و توسعه اشتغال

۴. نقش سمن ها و سازمان ها و نهادهای غیردولتی در پسماند و بازیافت لاستیک 

۵. ضرورت تدوین استانداردها و مقررات مربوط به بازیافت لاستیک 

۶. معرفی مدل EPR در مدیریت پسماند

۷. نقش جایگاه صندوق ملی محیط زیست در حمایت از بازیافت

۸. اثرات مخرب پسماندهای لاستیکی بر سلامت و بهداشت جامعه


در این همایش و برای اولین بار مدل نوین مدیریت پسماند لاستیک به نام مدلEPR  معرفی گردید و امید است در صنعت بازیافت لاستیک بکار گرفته شود، مدلی که به روز ترین مدل بازیافت لاستیک در جهان است و به شدت از بروز آثار مخرب پسماند های لاستیک جلوگیری می نماید. در این همایش نمایشگاهی طرح ها، پروژه ها و صنایع و تجهیزات حوزه تولید لاستیک و محصولات جانبی همچنین دستگاهها و صنایع بازیافت لاستیک حضور داشتند.