درباره مرکز

10 / 10
از 1 کاربر

 

 

تاریخچه تاسیس مرکز منطقه ای:

 

پس از برگزاری هفتمین نشست کنفرانس کشورهای عضوکنوانسیون بازل در ژنو در سال 2004 ، پیشنهاد میزبانی مرکز منطقه ای کنوانسیون بازل در ایران به عنوان یکی از چهاردهمین مراکز منطقه ای در جهان با هدف آموزش و انتقال فناوری در منطقه جنوب و غرب آسیا مورد تصویب دبیرخانه کنوانسیون و کشورهای عضو آن قرار گرفت.

پس از آن، با پیگیری های صورت گرفته قانون موافقتنامه چهارچوب بین دبیرخانه کنوانسیون بازل درباره کنترل حمل و نقل برون مرزی مواد زائد خطرناک و دفع آنها و دولت جمهوری اسلامی ایران، تاسیس مرکز منطقه ای کنوانسیون بازل، در سال 2007 به تصویب رسید و در همان سال نیز مرکز تهران به عنوان یک مرکز مستقل رسما فعالیت منطقه ای خود را در جهت مدیریت پسماندها ، آموزش و انتقال فناوری در میان کشورهای عضو ( پاکستان، بنگلادش، نپال ، مالدیو و ایران) و غیرعضو (عراق و افغانستان)  آغاز نمود.

کنوانسیون بازل و مشکلات منطقه:

1- عدم وجود مسئولیت و مدیریت پسماند های خطرناک در کشور های منطقه به طور عمده به دلیل استفاده از تکنولوژی های خارج از رده از مشکلات این مرکز می باشد.

2- عدم مدیریت صحیح پسماند های خطرناک در کشور های منطقه اثرات سوئ زیست محیطی بر کشور های همسایه داشته که این امر غالبا به دلیل حرکت فرامرزی پسماند های خطرناک از طریق هواوآبهای سطحی و زیرزمینی می باشد.

3- کمبود نیروی متخصص و با سابقه در کشور های منطقه

4- علی رغم این که کشور های منطقه جز کشور های صنعتی و پیشرفته تلقی نمی گردند، با این وجود از کشور های تولید کننده پسماند خطرناک به شمار می آیند.

 

اهم اقدامات انجام شده در مرکز منطقه ای کنوانسیون بازل در تهران:

1- برگزاری اولین نشست کمیته راهبردی به منظور پیش نویس برنامه پنج ساله مرکز با حضور نمایندگان کشور های عضو .

2- برگزاری اولین کارگاه آموزشی منطقه ای با عنوان فهرست برداری پسماند های خطرناک با نگرشی ویژه بر آلاینده های آلی پایدار در 3 روز

3- برگزاری دومین نشست کمیته راهبردی با حضور نمایندگان کشور های عضو و غیر عضو و نماینده دبیرخانه کنوانسیون بازل در تهران.

4-برگزاری کارگاه آموزشی یکروزه با عنوان معرفی یکی از روش های امحا PCB  با همکاری شرکت روترینگ انگلستان.

5- برگزاری کارگاه آموزشی یکروزه با عنوان کاربرد ژئوسنتتیک ها در طراحی و اجرای محل دفع پسماند ها با همکاری نماینده شرکت نایو در تهران .

6- برگزاری اولین نمایشگاه، کنفرانس و کارگاه آموزشی با عنوان فناوری های صنعت بازیافت با همکاری اتحادیه صنایع بازیافت ایران با حضور نمایندگان سفرا کشور ها، ادارات کل سازمان ها، وزارتخانه ها، اساتید و متخصصان داخلی و خارجی

7-برگزاری کارگاه آموزشی یک روزه در بندر عباس با عنوان معرفی الحاقیه های کنوانسیون بازل با حضور کارشناسان اداره کل استان هرمزگان، بنادر و کشتیرانی، گمرک، وزارت نفت، پتروشیمی

8- برگزاری نمایشگاه، کنفرانس و کارگاه آموزشی با عنوان بازیافت لاستیک فرسوده و محیط زیست با همکاری مرکز تحقیقات مهندسی صنایع لاستیک.

9- ارسال پروپوزال پروژه مشترک در مورد:

Capacity Building for Ambient Air Monitoring of Persistent Pollutants in West and South Asia

با همکاری مراکز منطقه ای کنوانسیون استکهلم که عبارتند از مرکز چک، کویت و چین

10- همکاری با سازمان خدمات شهری وزارت کشور جهت برگزاری شش دوره کارگاه آموزشی با عناوین دفن بهداشتی و مهندسی، بازیابی و بازیافت،  کمپوست، خیره سازی و جمع آوری، انتقال و زباله سوزی برای سازمان شهرداری و بازیافت.

11- همکاری در برگزاری روز زمین پاک و سومین کنفرانس مهندسی محیط زیست.

12- ارائه طرح های پیشنهادی برای انجام چهار پروژه زیر :

  •         بازنگری برنامه اجرای ملی(NIP) مربوط به کنوانسیون استکهلم در کشور
  •         طرح مطالعات امکان سنجی پسماند های الکتریکی و الکترونیکی در ایران
  •         طرح مدیریت و دفع پسماند های حاوی جیوه

13- برگزاری کارگاه آموزشی مدیریت PCB و مواد و تجهیزات آلوده به آن با مشارکت شرکت روژان البرز.

ارسال نظر

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :